top of page

יותר תרופה מסם: כל מה שצריך לדעת על שמן קנאביס

עודכן: 19 באוג׳ 2021


משנה: קנאביס בגרסת השמן הוא מוצר ידידותי, נקי, לא מזיק לריאות, פשוט למשתמש ובעל "תדמית" נקייה יותר לעומת התפרחות. למי מתאים השמן ובמה הוא מטפל? ריכזנו את כל המידע החיוני


שמן קנאביס הוא המוצר "הידידותי" יותר מבין מוצרי הקנאביס, או יותר נכון, דרך הצריכה המתאימה יותר למי שלא רוצה או לא יכול לעשות זאת באמצעות עישון או שימוש במכשירי אישוי. כתוצאה מכך, שמן הקנאביס "נקי" יותר. הצריכה שלו לא מזיקה לריאות ולכן המוצר נתפס בציבור הרחב הרבה יותר כ"תרופה" מאשר "סם".


צריכה באמצעות שמן מתאימה למגוון מטופלים, אך נפוצה יותר בקרב ילדים ומבוגרים בגיל השלישי. השמן הוא מוצר פשוט לשימוש שלא מצריך התעסקות או מיומנות (למשל: גלגול ג'וינט). דרך הצריכה הקלאסית (המומלצת אך לא היחידה) היא באמצעות טפטוף על כפית וספיגה מתחת ללשון ללא בליעה, בדרך הזאת החומר מובל ישירות אל זרם הדם, מה שאומר שהוא יתחיל לפעול תוך 30-90 דקות. שיא ההשפעה משתנה בעקבות גורמים רבים ויכול להגיע גם אחרי 3-6 שעות.
ההבדל בין שמן לתפרחת


השמן מופק מפרחי צמח הקנאביס. מדובר בתהליך טכנולוגי מתקדם של מיצוי (הוצאת החומרים הפעילים על ידי פחמן דו-חמצני נוזלי) ולאחר מכן מהילה עם שמן צמחי - בדרך כלל שמן זית או שמן MCT. התהליך הזה מאפשר הגעה לאחוזים מדויקים של חומר פעיל. התוצאה היא מוצר שמאפשר צריכה מבוקרת ומדויקת שמאפשרת טיפול רציף ועקבי והשגת האפקט הטיפולי הרצוי.


כמובן שקנאביס, מתוקף היותו צמח, משפיע על כל משתמש בצורה שונה, אבל כשמדובר בשמן, העובדה שהאחוזים בו מדויקים וכל בקבוק זהה לקודמו, מאפשרת לכל מטופל "ללמוד" בדיוק כמה טיפות הוא צריך בכל צריכה כדי להשיג את התוצאות הרצויות. מכאן שיתרון נוסף של השמן נעוץ בעקביות. מדדים קבועים בכל בקבוק בניגוד לתפרחת שיכולה להכיל אחוזים שונים של חומר פעיל גם באותה שקית. החיסרון – ברוב השמנים חסרים חלק מהטרפנים מה שעשוי להשפיע על אפקט הפמליה וגם על הטעם.


איך משתמשים בשמן?


1.בדיוק כמו בכל מוצר קנאביס, המינון תלוי באדם ומאוד אינדיבידואלי. ההבדל הוא שכאן יידרשו מעט ניסויים כדי למצוא את המינון הנכון, לכן כדאי להתחיל לאט ובכמות נמוכה יחסית ולבחון את ההשפעה.


ההמלצה הרווחת היא לרוב להתחיל בכמה טיפות ולהמתין לפחות שעה כדי לראות איך אתם מרגישים. לאט לאט מגדילים את המינון עד שחווים את ההשפעות הרצויות. מומלץ וחשוב לעבור את תהליך הלמידה בליווי אח/ות מומחים בקנאביס. תחילת התהליך עשויה להיות מלווה בתחושות לא טובות וחשוב לדעת למה לצפות, מה מצריך הפסקה ומתי חשוב להתמיד בכל זאת.


2.אפשר לצרוך את השמן בדרכים יצירתיות. לעיתים קרובות, פחות קל ונוח לצרוך את שמן הקנאביס מתחת ללשון ולכן אתם יכולים לשלב אותו בצורה אחרת. תה עם שמן קנאביס היא דרך קלה ויחסית נוחה לשימוש וישנם גם מתכונים פשוטים שמשלבים שמן. גם כאן, ניתן לפנות לתזונאים.יות המתמחים בקנאביס ויכולים לסייע איך לשלב קנאביס בתזונה ועדיין לוודא שצורכים את המינונים הנכונים.


האם זה בטוח?


כשמדברים על תהליך המיצוי, יש יתרון גדול למיצוי ב-CO2 (פחמן דו חמצני). "ככל שחומר הגלם נחשף לפחות חומרים רעילים, כך קטנים הסיכויים שהאדם שצורך את המוצר ייחשף לחומרים רעילים", מסביר איציק חגיגי, המנהל ההנדסי של חברת BOL פארמה. "הליך המיצוי הוא נקי, לא מזיק לסביבה ולא לצרכן וגם מהיר. הדרך מפרח לקבלת מוצר מוגמר קצרה. לא נכנס לשמן שום חומר שלא קיים בסביבה הטבעית של הצרכן. החומרים הפעילים בפרח מגיעים למיצוי מקסימלי ונמהלים להתאמת האחוזים לטיפול המתאים".


בדומה לתפרחות, אפשר למצוא שמני קנאביס שמופקים מזנים שונים של הצמח וכתוצאה מכך מבוססים על אחוזים גבוהים יותר של THC – החומר הפסיכואקטיבי שגורם לתחושת "היי" – או גבוהים יותר של CBD, רכיב אנטי דלקתי כמעט ללא חומר פסיכואקטיבי.


מחקרים שונים בעולם ועדויות של מטופלים הראו ששמני קנאביס הוכחו כיעילים נגד כאבים כרוניים, תסמיני טרשת נפוצה ודלקות מפרקים, תסמיני חרדה ודיכאון כולל חרדת קהל ופוסט טראומה, הקלה על סימפטומים שקשורים בטיפולים נגד סרטן כמו הקאה ובחילות קשות, אקנה, גלאוקומה, לחץ דם גבוה וכן בהקלה בסימפטומים הקשורים באפליפסיה, בפרקינסון ובילדים הנמצאים על הקשת האוטיסטית. התאמת הטיפול למחלות אלו ואחרות מבוצעת על ידי הרופא המטפל.


חשוב לזכור


חשוב לציין שכל אדם חווה את השימוש בשמן מעט אחרת ולכן כדאי לבחון את ההשפעה של השמן על הגוף בצורה איטית ומבוקרת ולהגביר את המינון רק לפי הצורך ולפי המלצות הרופא.


Kommentarer


bottom of page